Archeologia podwodna jest odłamem archeologii jako nauki, który wyodrębniony został na podstawie wykorzystywanych metod badawczych i środowiska badawczego.
Do głównych stanowisk archeologii podwodnej zalicza się wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne od jezior, źródeł i rzek, poprzez zatopione studnie, miasta, porty, aż do zalanych jaskiń, a nade wszystko morza i oceany oraz związane z tym, wraki statków. Ze względu na duże zainteresowanie archeologów dwoma ostatnimi rodzajami zbiorników, archeologia podwodna często określana jest jako archeologia morska.
Za genezę tej gałęzi nauki uważany jest XIX wiek, a dokładniej przełom lat 1853-1854, kiedy to po raz pierwszy w Zurychu zetknięto się z "plikiem" artefaktów odsłoniętych na skutek obniżającego się poziomu wód w jeziorach.
Archeologia podwodna wykorzystuje zróżnicowane narzędzia, które znacznie rozwijały sie na przestrzeni wieków. Do jednych z ważniejszych zaliczamy przede wszystkim sprzęt do nurkowania (skafandry, butle gazowe, aparaty tlenowe itp), zdalnie sterowane pojazdy, które umożliwiają zejście w głąb mórz i oceanów, gdzie granica ludzkiej wytrzymałości została naruszona, różnego rodzaju kosze na znaleziska, kamery, aparaty itp.
Działalność archeologii podwodnej objawia się przede wszystkim w dokumentowaniu i wyławianiu zachowanych przedmiotów z dna zbiorników, śladów ludzkich cywilizacji (amfory, talerze, sztućce, narzędzia), a nierzadko i wraki zatopionych statków bądź ich w miarę dobrze zachowane elementy.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
kontakt
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.