Pracownia konserwacji zabytków Nuclear-Art w Grenoble wykonywała w tym roku dość nietypowe zadanie - radiacyjnie wyjaławiała paromiesięczne dziecko mamuta (Luby) sprzed ok. 50 tys. lat.
Tego wyjątkowego znaleziska dokonał przypadkowo w maju 2007r. na półwyspie Jamał w północno-zachodniej Syberii pasterz reniferó, Jurij Chudli. Obiekt mierzył 114cm długości i ważył 42kg.
Naukowcy ustalili, że młody mamut zginął, gdy wpadł pod lód i zadusił się mułem. Jest to okaz absolutnie wyjątkowy i stanowi najpełniejsze tego rodzaju znalezisko na świecie. Zachował się w znacznie lepszym stanie niż wcześniej znalezione zwierzęta tego gatunku. Zachowały się oczy, trąba i resztki sierści. Imię Luba mamut otrzymał na cześć żony hodowcy reniferów.
O pomoc naukową przy opisie znaleziska poproszono amerykańskiego paleontologa Dane'a Fishera i znanego francuskiego łowcę mamutów Bernarda Buiguese'a. Zapewne za namową tego drugiego zdecydowano się przekazać czasowo obiekt do Nuclear-Art w Grenoble w celu konserwacji - pozbycia się bakterii, pleśni i grzybów, które zaatakowały zmumifikowane zwierzę. Patogeny stanowiły zagrożenie dla obiektu, ale również dla zwiedzających i konserwatorów. Szczególnie niebezpieczne mogą być bakterie wąglika. Znane są one od czasó starożytnych i występują na całym świecie najczęściej u bydła, koni, owiec i kóz.
W Nuclear-Art sterylizacji dokonano za pomocą promieniowania gamma po wcześniejszym zamrożeniu mamuta do temperatury suchego lodu. Zastosowano dawki promieniowania w zakresie 20-37kGy. Proces radiacyjnego wyjałowienia może być prowadzony w dowolnej, nawet ujemnej temperaturze i dotyczy całej objętości materiału. Możliwości takich nie mają tzw. zimne metody gazowe. W tym przypadku wyjałowić można jedynie powierzchnię obiektu. Zastosowanie promieniowania jonizującego było więc w przypadku mamuta jedyną metodą pozbycia się wszystkich mikroorganizmów i w dodatku w tak niskiej temperaturze.
We Francji przeprowadzono dalsze badania naukowe w celu potwierdzenia płci mamuta oraz określenia treści ostatniego posiłku. Pobrano również próbki krwi, aby wykonać badania genetyczne.
Dziecko mamuta zostało wystawione w Muzeum Crozatier w miejscowości Puy en Velay niedaleko Grenoble. Na powrót do Muzeum Mamutów w Jakucku wyznaczono listopad 2010r.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
kontakt
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.