Całą historię cywilizacji i kultury Majów można w zarysie podzielić na trzy podstawowe okresy:
I - Okres preklasyczny (lata 2000p.n.e. - 250 n.e.)
Na początku tego okresu wykształca się kultura Majó i z czasem zajmuje tereny południowo-wschodniego Meksyku, Gwatemali, Belize, zachodniego Hondurasu i Salwadoru.
Od ok. 1400 r.p.n.e. pojawiają się wpływy cywilizacji Olmeków.
Pomiędzy rokiem 1000 a 300 p.n.e. pojawia się warstwa elit i silni władcy, następnie rozwój miast i monumentalnej architektury.
Pomiędzy rokiem 300 p.n.e. a 250 n.e. powstają na ziemiach Majów organizmy wczesnopaństwowe, wznoszone są potężne miasta (np. El Mirador) z ogromnymi piramidami, które sięgają nawet 70m. wysokości.
II Okres klasyczny (lata 250 - ok. 1000 n.e.)
Apogeum rozwoju cywilizacji Majów - rozwój architektury, pisma, nauki, sztuki. W największych miastach mieszka nawet ponad 60 tys. mieszkańców.
Ziemie Majów są podzielone na wiele, często ze sobą wojujących, miast-państw takich jak Palenque, Tikal, Calakmul czy Capen.
W schyłkowym okresie klasycznym (ok. 800-1000) następuje upadek klasycznej cywilizacji Majów.
Przyczyn upadku było wiele, wśród nich najczęściej wymienia się zmiany klimatyczne skutkujące długotrwałą suszą, przeludnienie, zniszczenie środowiska naturalnego (m.in. wycinka lasów), nasilenie konfliktów wojennych i osłabienie władzy królewskiej.
Upadek dotknął miasta położone na terenie Obszaru Centralnego ziem Majów, ale nawet w jego obrębie przebiegał w różny sposób.
III Okres postklasyczny (ok. 1000 - I połowa XVI wieku)
Po zagładzie większości miast w Obszarze Centralnym, zaczęły bardziej rozwijać się miasta położone na północy (północny Jukatan), wśród nich Chichen Itza, Tulum, czy Mayapan.
W I połowie XVI wieku cywilizacja Majów jest już tylko cieniem dawnej świetności,ostatnie potężne miasto-państwo C hichen Itza leży w gruzach. W tym czasie ziemie Majów zaczynają być penetrowane przez hiszpańskich konkwistadorów, rozpoczyna się konkwista, która będzie trwałą aż do końca XVIIw. do upadku ostatniego miasta Tayasal i przyczyni się w znacznym stopniu do zniszczenia zdobyczy kultury cywilizacji Majów.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
kontakt
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.