Do chwili obecnej najstarszy całkowicie zsekwencjonowany genom liczy ok. 700 000 lat i pochodzi z kości nogi konia, odkrytej w wiecznej zmarzlinie w płn-zach Kanadzie.
Najstarszy ludzki genom (45 000 lat) pochodzący z Syberii (kość udowa) ma zostać dopiero zsekwencjonowany.
Zdecydowanie lepszym materiałem na pozyskiwanie DNA niż kość jest płytka nazębna - jest bowiem twardsza od porowatej kości i zawiera od 100 do 1000 razy więcej kwasów nukleinowych na miligramów niż jakiekolwiek inne źródło.
Badaniem płytki nazębnej zainteresowani są również archeolodzy. Prowadzi je m.in. Warinner, antropolog z University od Oklahoma. Świerza, kleista płytka wychwytuje wszystko, co znajdzie się w ustach. Twardnieją zamyka wewnątrz drobiny roślin, pułków, bakterii, skrobii, mięsa, węgla itd. Stanowi swoistą kopalnię wiedzy o diecie dawnych pokoleń i cywilizacji.
Głównym priorytetem w laboratorium Warinner jest sporządzenie banku danych DNA na podstawie płytki nazębnej pochodzącej że zwłok znajdujących się w zbiorach muzealnych i ośrodkach archeologicznych na całym świecie. Badania te mają wyjawić, jak przez lata zmieniało się ludzkie zdrowie i nawyki żywieniowe.
W ubiegłym roku zespół Warinner znalzł pierwsze bezpośrednie dowody na picie mleka poprzez sekwencjonowanie białek beta-globuliny z płytki nazębnej aż z epoki brązu, pochodzącej z części Europy i płd-zach. Azji. Teraz naukowcy badają próbki płytki aż z okresu neolitu, kiedy ludzie zaczęli po raz pierwszy udamawiać zwierzęta.
Również w ubiegłym roku Warinner odkryła, że na szkieletach pochodzących że średniowiecznego cmentarza w Niemczech występuje nowoczesny mikrobion jamy ustnej - bakteria związana z zapaleniem przyzębia, prowadzącego do wypadania zębów (dotyczy obecnie np. niemal 50% Amerykanów).
Chcąc poznać okresy zapadalności na choroby i ich związek z dietą, środowiskiem naturalnym i kulturą, zespół Warinner bada płytki że szkieletów pochodzących nawet z epoki kamienia łupanego, jak również najbliższych krewnych człowieka - szympansów.
Najstarsza pozyskana próbka DNA z płytki nazębnej pochodzi sprzed 8 mln lat od skamieniałego przodka orangutana.