wiedzaiswiat.npx.pl
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Szukaj Kwiecień 19 2021 14:54:44
wersja językowa
Człowiek
ewolucja człowieka
europejczyk paleolitu
zlodowacenie Würm
epoka brązu
epoka kamienia
prehistoryczne drzewo genealogiczne
skamieniałości a ewolucja
ślady przeszłości
W czym tkwi nasza wyjątkowość?
od futra do . . . futra
tajemnice hobbitów
Czas geologiczny a paleontologiczne metody odtwarzania ewolucji
początki naczelnych
australipithecus
Homo
śladami ewolucji
Ardi
antropogeneza
neandertalczyk wciąż zaskakuje
cywilizacje
kultura Vinča
nieznane miasto Majów
Starożytne Indie
skalne miasto
Çatalhüyük
Chiribaya
Sumerowie
Olmekowie - chronologia
Olmekowie
religia Olmeków
rytualne ofiary z ludzi
Majowie - historia w zarysie
Majowie i ich wierzenia
Palenque - wizytówka Majów
filmy
starożytni kosmici - dowód
Poszukując początkó człowieka - wykład Louise Leakey
odyseja rodzaju ludzkiego
tajemnice Majów
początki cywilizacji Majów
prawdziwa Atlantyda
ciekawostki
wielcy i sławni
kobiety
Archeologia i pokrewne
ogólnie
POLSKI TOP 2010
Sukcesy polskich archeologów w 2010 roku
największe odkrycia 2010
słownik archeologiczny
historia archeologii
metody badawcze
DNA z płytki nazębnej
metody datowania w archeologii
wydarzenia
średniowieczny gród w Giecznie
Must Farm
Pierwsze datowanie wikińskiej fortecy
Świątynia Hatszepsut w internecie
nieznane miasto Majów
pałac królestwa Kusz
ludzkie szczątki na poznańskiej budowie
Malowidła z Krainy Wąwozów
grobowiec w Aspen
rysunki z Nazca
najstarszy polski pochówek
Ceratopsy w Korei Płd.
Odkryto tajemnice grobowca sprzed 5 tys. lat
Indianie odkryli Europę
Rzymska łaźnia w Jerozolimie
Luba w Luclear-Art
archeologia podwodna
Heraklejon
norweski projekt
kraina MU
pierwowzór Nautiliusa
podwodna archeologia
gościnny wrak
paleontologia
niedźwiedzie jaskiniowe
mamut z Wysp Lachowskich
skamieniałości a ewolucja
wikingowie w Ameryce
wikingowie w Ameryce cd.
Z Afryki do Europy przez tysiące lat
białko sprzed milionów lat
linki
muzea archeologiczne
wydziały i instytuty
Genetyka
podstawy
struktura DNA
co z tym genem?
kod genetyczny
śmieciowe DNA
problematyczny uracyl
w służbie medycyny
odporność na HIV
badania genetyczne w onkologii
potomstwo dwóch ojców
enzymy żab w walce z białaczką
gen starości
pigułka młodości
genetyka roślin
GMO w rolnictwie
sposób na globalne ocieplenie
ciekawostki
badania genetyczne dawnych mieszkańców naszych ziem
teoria przerywanej równowagi
gen bólu głowy
Ziemia
geologia
główne jednostki geologiczne Europy
od Rodinii ...
słownik geologiczny
wulkany
budowa wnętrza Ziemi
ruch kontynentów
historia Ziemi
od Rodinii ...
Ziemia - alternatywy
Ziemia - alternatywy cd
podział dziejów Ziemi
żyjąca planeta
prądy i wiry
Oczyszczanie powietrza ogrzewa Ziemię
kambryjski wybuch życia
najstarsza woda na świecie
Jaskinie krasowe
sposób na globalne ocieplenie
Lustra i sztuczne wulkany ratunkiem dla Ziemi?
linki
muzea geologiczne
organizacje
wydziały i instytuty
strony prywatne
filmy
Pompeje Dalekiego Wschodu
wiek głupoty
MahawiraMahawira Wardhamanapdf drukujMahawira zanim został nauczycielem miał 26 wcieleń. W zależności od swych uczynków za życia, w hierarhii istot wznosił się lub opadał. Raz był w piekle, jako że w postaci lwa pożerał ludzi, innym razem zaś dzięki zacnemu życiu narodził się bogiem. Dwadzieścia sześć wieków po ostatnim wcieleniu zstąpił z nieba w łono Dewanandy, żony bramina, która ujrzała czternaście wróżebnych snów. Gdy Indra dostrzegł poczęcie Wielkiego Bohatera, zszedł by mu się pokłonić. Jednak widząc, iż Wielki Bohater ma się narodzić w żebraczej rodzinie bramina sprawił, że osiemdziesiątego czwartego dnia po poczęciu, w środku nocy, zamieniono płód Dewanandy z płodem Triśali, żony Siddharthy (zamiana płodu - nowe narodziny słońca). Siddhartha był władcą krainy Widehy i jej stolicy Wajśali wraz z 7 700 pomniejszymi wicekrólami i namiestnikami. Trzy rejony miasta miały 7, 14, 12 000 budowli o 7 007 piętrach, wiele wspaniałych obiektów i 7 lotosowych stawów (wielokrotność 3 i 7, gdyż miasto to reprezentuje wszechświat).
Podczas niespokojnego snu do Triśali przyszło czternaście dobrowróżbnych widzeń z postaciami i symbolami z dawnych wierzeń, oznaczających przyszłego Mahawirę. Świadczyły one o tym, że będzie on zasadą świata, źródłem i władcą, dawcą życia i obfitości oraz kosmicznym rozumem. Jako pierwszy pojawił się olbrzymi słoń z czterema kłami. W opisach był biały jak chmura, perły, wodna piana lub promienie księżyca i ryczał głosem pioruna, co miało symbolizować zapładniający deszcz. Za nim przybył biały byk, którego końce rogów namaszczano olejem i jak Mahawira miał roztaczać blask wiedzy. Biały byk symbolizował słońce jako dawcę płodności i światła wiedzy. Następny był "lew bielszy od pereł, z oczyma jak błyskawice, wywieszonym jęzorem i poruszającym się ogonem", co symbolizuje słońce, wiedzę i siłę. Przeznaczeniem Mahawiry było bowiem zostać lwem pomiędzy bezdomnymi mnichami. Symbolem uznania Mahawiry za władcę świata przez spryskanie świętą wodą była siedząca na lotosie piękna bogini Śri, którą polewały dwa słonie. Następnie królowej ukazały się girlandy pachnących kwiatów zwisających z nieba i otoczonych rojem pszczół, "księżyc biały jak mleko, podobny do srebrnej czary i czerwone jak dziób papugi słońce, którego tysiąc promieni gasi inne światła, niszczy zło i przepędza nocnych złoczyńców". Miało to oznaczać, iż Mahawira zostanie nauczycielem i rozproszy ciemnotę ludzi. Dalej królowej ukazała się zielona flaga na złotym drzewcu (oś świata) przystrojona pawimi piórami (słońce), złoty dzban pełen wody, klejnotów i kwiatów rosnących o każdej porze roku (woda życia), staw lotosowy z ptactwem i pszczołami pijanymi miodem (bogata ziemia). Oznaczało to, iż miód Mahawiry wsiąknie w cały świat. Królowa ujrzała również wiecznie ruchliwy, falujący, piękny ocean mleka (źródło obfitości), niebiański pałac (raj) pokryty złotem, girlandami, klejnotami, pachnący i rozświetlony. Następnie ukazała się waza pełna klejnotów (bogactwo, moc twardości) i czysty ogień bez dymu (oczyszczające słońce i nadludzka mądrość), "którego wysokie płomienie, karmione topionym masłem, lizały samo sklepienie nieba", co z kolei oznaczało, że Mahawira rozjaśni wszechświat swą mądrością.
Digambarowie dodają do tej kolekcji jeszcze dwa sny: o parze ryb (płodność) i tronie z diamentó (panowanie i moc doktryny).
Przebudzona Triśala udała się do komnaty męża, który z opowieści o snach zrowumiał, że ten który się narodzi, rozsławi imię rodu i będzie panem ziemi. Nazajutrz, na zgromadzeniu zwołanym przez króla mędrcy orzekli, że królowa urodzi syna, który będzie władcą świata lub świętym. Od tamtej pory królowa unikałą lęku, chorób i zmęczenia, spoczywając jedynie na miękkich łożach, aż trzynastego dnia jasnej połowy miesiąca czajtra (marzec-kwiecień) o północy urodziła syna.
Wszyscy bogowie zeszli na ziemię przywitać Mahawirę, aż świat rozjaśnił się niebiańskim światłem. Król ogłosił dziesięciodniowe święto, wypuścił więźniów, odwołał podatki i rozdał jałmużnę.
Mahawira po raz pierwszy zobaczył słońce i księżyc mając trzy dni. Dwunastego dnia, podczas uczty, nadano dziecku imię Wardhamany, tego, który sprawia wzrost, ponieważ od momentu poczęcia w rodzie królewskim mnożyły się bogactwa i klejnoty.
Wardhamana żył dostatnio, kożystając i ciesząc się przyjemnościami dostarczanymi przez zmysły: dźwięku, dotyku, smaku, barwy i zapachu. Był silniejszy od swych towarzyszy, urodziwszy i przewyższał ich talentami umysłu. Przykładem może być zdarzenie, gdy oszalały słoń rzucił się na bawiące się dzieci (synów ministrów). Wszyscy uciekli w popłochu prócz Mahawiry, który ująwszy słonia za trąbę wspiął się na jego grzbiet. Innym razem, gdy pewien bóg porwał Wardhamanę w niebo, ten potężnie grzmotnął go i szarpnął za włosy tak, że napastnik opadł na ziemię.
Gdy przyszedł właściwy czas, Wardhamana ożenił się z księżniczką Jaśodą, która urodziła mu córkę.
Podobnie jak u Buddy, również w przypadku Mahawiry liczby odgrywaja magiczną rolę. W wieku 30 lat (30=wzmocnienie trójki) umierają jego rodzice w wyniku rytualnego zagłodzenia, dzięki któremu pragnęli uniknąć następnych odrodzeń. Wówczas za przyzwoleniem starszego brata zostaje ascetą, z czego cieszą się bogowie. Następnie przez cały rok rozdaje swe bogactwa, aż w pałacu zjawia się Indra w otoczeniu bóstw i magiczną mocą tworzy tron, po czym obchodzi trzy razy Wardhamana i sadza go na tronie. Następnie Indra spryskał go czystą wodą, namaścił olejkami, ubrał w muśliny i naszyjniki. Wardhamana przez trzy dni nie jadł i nie pil, aż zasiadł na tronie. Z nadejściem nocy, przy akompaniamencie muzyki z nieba i ziemi, zaniesiono go na pagórek w gaju aśoka w mieście mnichów Parśwanathy.
Gdy Wardhamana usiadł pod drzewem w kierunku wschodu, po zdjęciu klejnotów i zdobnych sukien, nie zważając na ból garściami wyrywał włosy z głowy. Wtedy Indra ukląkł przed nim i włożył włosy do diamentowej czary, by wrzucić je do oceanu mleka.
W chwili, gdy Wardhamana ślubował posłuszeństwo wyzwolonym duszom, przysięgał bezgrzeszne i świątobliwe życie, cały świat pogrążył się w doskonałej ciszy.
Zgodnie z przekazem Wardhamana oddawał się ćwiczeniom ciała i umysłu, i zdobył wiedzę o wszystkich istotach zamieszkujących dwa i pół kontynentu. Przez następne dwanaście lat znosił cierpienia od bogów, ludzi i zwierząt. W czasie ciągłej wędrówki ćwiczył ciało dwunastoma rodzajami umartwień. Pewnego razu podczas medytacji pasterze rozpalili pomiędzy jego stopami ognisko i wbijali mu gwoździe w uszy.
Wardhamana uznał, iż mnichowie Parśwanathy są zbyt wygodni i udał się w samotną wędrówkę, opuszczając mnichów. Nie czując wstydu, gorąca ani zimna wędrował nago. Uczynił też ślub milczenia. Jego wędrówka była nieustająca. Pomijając porę deszczową, nigdy nie zatrzymywał się w żadnej wsi dłużej niż na jedną noc, a w mieście nie dłużej niż na pięć dni. Był nieustraszony i nieugięty. Nigdy nie potrzebował niczyjej pomocy i nie poddawał się żadnej z przeszkód. Był "samotny jak róg jednorożca, wolny jak ptak, mężny jak słoń, silny jak byk, niedostępny jak lew, jak słońce błyszczący i jak szczere złoto czysty. Znosił wszystko cierpliwie jak ziemia i niczym rozpalony ogień jaśniał wspaniałością."
Gdy po dwunastu latach wyrzeczeń zatrzymał się wieczorem we wsi Dżrymbhika, przyjął pozę medytacji pod drzewem śala i pościł przez dwa i pół dnia, aż osiągnął najwyższą wiedzę doskonałej istoty. Zdobył tytuł dżiny.czytaj również
Dżinizm
Tirthankarowie

idź do góry


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
kontakt

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
religie
buddyzm
najnowsze
wszystkie
hinduizm
najnowsze
wszystkie
chrześcijaństwo
najnowsze
wszystkie
syberia
najnowsze
wszystkie
Europa
najnowsze
wszystkie
Azja
najnowsze
wszystkie
inne
najnowsze
wszystkie
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 80
Najnowszy Użytkownik: Andrewpaike
udostępnij


735312 Unikalnych wizyt

Powered by: PHP-Fusion v6.01.6 | Theme DX-Dark by: Daemon-X

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu