wiedzaiswiat.npx.pl
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Szukaj Marzec 03 2021 11:10:16
wersja językowa
Człowiek
ewolucja człowieka
europejczyk paleolitu
zlodowacenie Würm
epoka brązu
epoka kamienia
prehistoryczne drzewo genealogiczne
skamieniałości a ewolucja
ślady przeszłości
W czym tkwi nasza wyjątkowość?
od futra do . . . futra
tajemnice hobbitów
Czas geologiczny a paleontologiczne metody odtwarzania ewolucji
początki naczelnych
australipithecus
Homo
śladami ewolucji
Ardi
antropogeneza
neandertalczyk wciąż zaskakuje
cywilizacje
kultura Vinča
nieznane miasto Majów
Starożytne Indie
skalne miasto
Çatalhüyük
Chiribaya
Sumerowie
Olmekowie - chronologia
Olmekowie
religia Olmeków
rytualne ofiary z ludzi
Majowie - historia w zarysie
Majowie i ich wierzenia
Palenque - wizytówka Majów
filmy
starożytni kosmici - dowód
Poszukując początkó człowieka - wykład Louise Leakey
odyseja rodzaju ludzkiego
tajemnice Majów
początki cywilizacji Majów
prawdziwa Atlantyda
ciekawostki
wielcy i sławni
kobiety
Archeologia i pokrewne
ogólnie
POLSKI TOP 2010
Sukcesy polskich archeologów w 2010 roku
największe odkrycia 2010
słownik archeologiczny
historia archeologii
metody badawcze
DNA z płytki nazębnej
metody datowania w archeologii
wydarzenia
średniowieczny gród w Giecznie
Must Farm
Pierwsze datowanie wikińskiej fortecy
Świątynia Hatszepsut w internecie
nieznane miasto Majów
pałac królestwa Kusz
ludzkie szczątki na poznańskiej budowie
Malowidła z Krainy Wąwozów
grobowiec w Aspen
rysunki z Nazca
najstarszy polski pochówek
Ceratopsy w Korei Płd.
Odkryto tajemnice grobowca sprzed 5 tys. lat
Indianie odkryli Europę
Rzymska łaźnia w Jerozolimie
Luba w Luclear-Art
archeologia podwodna
Heraklejon
norweski projekt
kraina MU
pierwowzór Nautiliusa
podwodna archeologia
gościnny wrak
paleontologia
niedźwiedzie jaskiniowe
mamut z Wysp Lachowskich
skamieniałości a ewolucja
wikingowie w Ameryce
wikingowie w Ameryce cd.
Z Afryki do Europy przez tysiące lat
białko sprzed milionów lat
linki
muzea archeologiczne
wydziały i instytuty
Genetyka
podstawy
struktura DNA
co z tym genem?
kod genetyczny
śmieciowe DNA
problematyczny uracyl
w służbie medycyny
odporność na HIV
badania genetyczne w onkologii
potomstwo dwóch ojców
enzymy żab w walce z białaczką
gen starości
pigułka młodości
genetyka roślin
GMO w rolnictwie
sposób na globalne ocieplenie
ciekawostki
badania genetyczne dawnych mieszkańców naszych ziem
teoria przerywanej równowagi
gen bólu głowy
Ziemia
geologia
główne jednostki geologiczne Europy
od Rodinii ...
słownik geologiczny
wulkany
budowa wnętrza Ziemi
ruch kontynentów
historia Ziemi
od Rodinii ...
Ziemia - alternatywy
Ziemia - alternatywy cd
podział dziejów Ziemi
żyjąca planeta
prądy i wiry
Oczyszczanie powietrza ogrzewa Ziemię
kambryjski wybuch życia
najstarsza woda na świecie
Jaskinie krasowe
sposób na globalne ocieplenie
Lustra i sztuczne wulkany ratunkiem dla Ziemi?
linki
muzea geologiczne
organizacje
wydziały i instytuty
strony prywatne
filmy
Pompeje Dalekiego Wschodu
wiek głupoty
skalne miastoskalne miastopdf drukujJednym ze wspaniałych pomników dawnej historii jest położone 80km. na południe od Morza Martwego na południowy zachód od Ammanu kamienne miasto - Petra.
To niezwykłe miasto swą nazwę otrzymało nieprzypadkowo - z greckiego petra oznacza "kamień" lub "skałę". Po dziś dzień Petra godnie nosi swe imię, gdyż została ukryta, lub też jak ktoś woli, wyłoniła się z kamienia.
Do Petry prowadzi wąwóz As-Siq (siq z arabskiego to "szczelina"), wąska szczelina wśród skał, za którą ukryte jest blisko tysiąc pomników historii. Za pierwszych mieszkańców Petry uważa się Edomitów (zgodnie z Biblią wywodzących się od Ezawa), jednak do jej rozkwitu przyczynili się arabscy nomadzi - Nabatejczycy. Ok. IV w.p.n.e. uczynili oni z Petry swoją stolicę, jak również dzięki nim stała się stolicą handlu przyprawami. Niebagatelne znaczenie miała lokalizacja tego kamiennego miasta, posiadającego fontanny, ogrody i system wodociągów. Położona na szlaku handlowym pomiędzy kulturami arabską, asyryjską, egipską, grecką i rzymską, pozwoliło stworzyć Nabatejczykom imperium handlowe, kontrolujące szlak pomiędzy Arabią i Syrią.
To właśnie lokalizacja Petry na skraju spieczonej słońcem pustyni (problem dostępności wody) była powodem wzniesienia zaawansowanego systemu zapór, a także miała wpływ na sposób magazynowania i rozprowadzania wody.
Będąc stolicą handlową miasto rozkwitało, a jego mieszkańcy, Nabatejczycy, bogacili się. Jednak jak to zawsze w historii bywało, powodzenie i bogactwo jednego narodu prowadziło do zawiści innego i drażnienia własnego ego jego władców. Tak było i w tym przypadku. Szybkie bogacenie się Nabatejczyków, wznoszenie przez nich okazałych budowli i rzeźb w stylu łączącym miejscowe tradycje z wpływami greckimi stało się powodem wielu atakó Aleksandra Macedońskiego Antygona Jednookiego pod koniec IV w.p.n.e. Ostatecznie w latach 64-63 p.n.e. Nabatejczycy zostali pobici przez rzymskiego wodza Pompejusza, a w roku 107 n.e. za rządów cesarza Trajana, region stał się częścią prowincji rzymskiej Arabia Petraea.
Na szczęście jednak podbój ten nie zahamował rozbudowy Petry. W tym okresie powstały nowe budowle np.: ogromny teatr, ulica z kolumnadą i łuk triumfalny nad wąwozem.
Jednak znaczenie handlowe miasta zaczęło maleć na korzyść Palmiry położonej w centralnej Syrii.
Nieszczęścia zaczęły dotykać Petrę nie tylko ze strony wrogów, ale również ze strony samej natury. W 363r. nawiedziło ją trzęsienie ziemi, powodując znaczne zniszczenia. W tym czasie tętniące wcześniej życiem miasto (którego liczbę mieszkańców szacuje się na 20 do 30 tys.) wyludniło się z niewiadomych przyczyn. Z pewnością powodem opuszczenia miasta przez Nabatejczyków nie było owe trzęsienie ziemi, gdyż w bogatej Petrze odnaleziono bardzo niewiele wartościowych rzeczy, co wskazuje na świadome, celowe, pozbawione zbędnego pośpiechu opuszczenie miasta przez jego mieszkańców. Co zatem było przyczyną? Nie wiadomo.
Ale nei było to jedyne trzęsienie ziemi w historii Petry. Kolejne, szczególnie niszczycielskie, miało miejsce w roku 551, po którym miasto zaczęło popadać w ruinę. Kolejne szczególnie tragiczne trzęsienie miało miejsce w 747 r.
Pod koniec XII w. miasto opanowali krzyżowcy i wybudowali niewielki fort. Jednak ich panowanie w tym miejscu trwało krótko, bo już w XIII w. opuścili oni miasto, które na długiw wieki uległo zapomnieniu, nękane burzami piaskowymi i powodziami zostało dosłownie pogrzebane.


Często bywa, iż odkrywcami są rządni przygód i ciekawscy podróżnicy.Tak było również i w tym przypadku.
Angielsko-szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt w 1812 r. w Elji, małym osiedlu w pobliżu Petry, usłyszał opowieść o zaginionym mieście w górach Dżabal asz-Szara. Udając pielgrzyma namówił dwuch Beduinów do przeprowadzenia go przez siq. Po dokonaniu na miejscu krótkiego przeglądu ruin, złożeniu ofiary w świątyni proroka Aarona i powrocie do Elji wykonał mapę ruin, zapisując się tym samym w historii jako odkrywca starożytnej Petry.


W samym mieście znaleziono wiele grobów królewskich, grobowców publicznych oraz grobów szybów, w których najprawdopodobniej żywcem grzebano przestępców. W wąwozie prowadzącym do miasta (długim na milę) znajduje się wiele małych grobowców Nabatejczyków wykutych w ścianach, jak również kanały (kiedyś wyposażone w gliniane rury), którymi pierwotnie płynęła do miasta woda pitna.
W liczącej sobie dwa tysiące lat Petrze, po obfitych opadach woda spływała Doliną Mojżesza wprost do siq i zalewała miasto. W 1963r. po katastrofalnej powodzi rząd postanowił zbudować tamę. Budowniczowie odkryli, iż miasto posiadało tamę, zbudowaną zbudowaną przez Nabatejczyków prawdopodobnie ok. II w.p.n.e. Dawna tama przekierowywała wodę obok wejścia i poprzez system tuneli dalej na północ, skąd doprowadzano wodę z powrotem do serca miasta.


Przechodząc przez siq natrafiamy na El Chazne (Skarbiec). Beduińska legenda głosi, iż w kamiennej urnie na szczycie budowli ukryto skarb faraona. Na powierzchni urny widoczne są ślady po pociskach, gdyż od czasu do czasu wierzący w legendę beduińską strzelają do urny, w nadziei na rozbicie jej i zdobycie skarbu.
Fasada Skarbca, mierzącego sobie 40m. wys. i 27m. szer. została wykuta z jednolitego piaskowca, ozdobiona pięknymi kolumnami i płaskorzeźbami z wizerunkami nabatejskich bogów i postaci mitologicznych.
Skarbiec był prawdopodobnie królewskim grobowcem i jednocześnie świątynią. Powstał prawdopodobnie w I w.p.n.e.


Ogromna większość budowli Petry jest wykuta w litej piaskowej ścianie, jednak istnieją również wolnostojące budynki. Takim właśnie jest np. ogromna, zbudowana z żółtego piaskowca świątynia Duszary (jednego z głównych bóstw Nabatejczyków), zwana również Kasr al-Bint Faraoun (Pałac Córki Faraona). Wysoka na 23m. świątynia stoi na wyniesionej platformie, a datowana została na okres pomiędzy 30 r.p.n.e. a 40 r.n.e.


Najważniejsza ze wszystkich świątyń Nabatejczyków, Swiątynia Skrzydlatych Lwów, poświęcona była najprawdopodobniej przedislamskiej arabskiej bogini urodzaju Allat, która była jednym z trzech głównych bóstw Mekki.
Świątynia łączy w sobie zarówno warsztaty jak i mieszkania. Została ona ufundowana 28r.n.e. i zniszczona w maju 363r. przez trzęsienie ziemi. Jest to świątynia opisywana w zwojach znad Morza Martwego jako świątynia Afrodyty w Petrze.


Jednak największym w mieście jest Deir (Klasztor). Budowla usytuowana na górze, o wymiarach 45m. wys. i 50m. szer. w okresie od ok. 330 - 1453r. sprawowała funkcję klasztoru chrześcijańskiego. Podobnie jak Skarbiec wykuta została w ścianie klifu, ze wspaniałym, 8-mio metrowej wysokości wejściem.
Archeolodzy uważają, iż budowa Deir została rozpoczęta za panowania nabatejskiego króla Rabela II (76-106r.n.e.) i nigdy nie została ukończona.


Petra miała swoje 5 minut w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Natomiast 6 grudnia 1985r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
kontakt

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
religie
buddyzm
najnowsze
wszystkie
hinduizm
najnowsze
wszystkie
chrześcijaństwo
najnowsze
wszystkie
syberia
najnowsze
wszystkie
Europa
najnowsze
wszystkie
Azja
najnowsze
wszystkie
inne
najnowsze
wszystkie
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 80
Najnowszy Użytkownik: Andrewpaike
udostępnij


725649 Unikalnych wizyt

Powered by: PHP-Fusion v6.01.6 | Theme DX-Dark by: Daemon-X

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu