wiedzaiswiat.npx.pl
Strona Główna Artykuły Download Linki Kategorie Newsów Kontakt Szukaj Marzec 03 2021 11:27:52
wersja językowa
Człowiek
ewolucja człowieka
europejczyk paleolitu
zlodowacenie Würm
epoka brązu
epoka kamienia
prehistoryczne drzewo genealogiczne
skamieniałości a ewolucja
ślady przeszłości
W czym tkwi nasza wyjątkowość?
od futra do . . . futra
tajemnice hobbitów
Czas geologiczny a paleontologiczne metody odtwarzania ewolucji
początki naczelnych
australipithecus
Homo
śladami ewolucji
Ardi
antropogeneza
neandertalczyk wciąż zaskakuje
cywilizacje
kultura Vinča
nieznane miasto Majów
Starożytne Indie
skalne miasto
Çatalhüyük
Chiribaya
Sumerowie
Olmekowie - chronologia
Olmekowie
religia Olmeków
rytualne ofiary z ludzi
Majowie - historia w zarysie
Majowie i ich wierzenia
Palenque - wizytówka Majów
filmy
starożytni kosmici - dowód
Poszukując początkó człowieka - wykład Louise Leakey
odyseja rodzaju ludzkiego
tajemnice Majów
początki cywilizacji Majów
prawdziwa Atlantyda
ciekawostki
wielcy i sławni
kobiety
Archeologia i pokrewne
ogólnie
POLSKI TOP 2010
Sukcesy polskich archeologów w 2010 roku
największe odkrycia 2010
słownik archeologiczny
historia archeologii
metody badawcze
DNA z płytki nazębnej
metody datowania w archeologii
wydarzenia
średniowieczny gród w Giecznie
Must Farm
Pierwsze datowanie wikińskiej fortecy
Świątynia Hatszepsut w internecie
nieznane miasto Majów
pałac królestwa Kusz
ludzkie szczątki na poznańskiej budowie
Malowidła z Krainy Wąwozów
grobowiec w Aspen
rysunki z Nazca
najstarszy polski pochówek
Ceratopsy w Korei Płd.
Odkryto tajemnice grobowca sprzed 5 tys. lat
Indianie odkryli Europę
Rzymska łaźnia w Jerozolimie
Luba w Luclear-Art
archeologia podwodna
Heraklejon
norweski projekt
kraina MU
pierwowzór Nautiliusa
podwodna archeologia
gościnny wrak
paleontologia
niedźwiedzie jaskiniowe
mamut z Wysp Lachowskich
skamieniałości a ewolucja
wikingowie w Ameryce
wikingowie w Ameryce cd.
Z Afryki do Europy przez tysiące lat
białko sprzed milionów lat
linki
muzea archeologiczne
wydziały i instytuty
Genetyka
podstawy
struktura DNA
co z tym genem?
kod genetyczny
śmieciowe DNA
problematyczny uracyl
w służbie medycyny
odporność na HIV
badania genetyczne w onkologii
potomstwo dwóch ojców
enzymy żab w walce z białaczką
gen starości
pigułka młodości
genetyka roślin
GMO w rolnictwie
sposób na globalne ocieplenie
ciekawostki
badania genetyczne dawnych mieszkańców naszych ziem
teoria przerywanej równowagi
gen bólu głowy
Ziemia
geologia
główne jednostki geologiczne Europy
od Rodinii ...
słownik geologiczny
wulkany
budowa wnętrza Ziemi
ruch kontynentów
historia Ziemi
od Rodinii ...
Ziemia - alternatywy
Ziemia - alternatywy cd
podział dziejów Ziemi
żyjąca planeta
prądy i wiry
Oczyszczanie powietrza ogrzewa Ziemię
kambryjski wybuch życia
najstarsza woda na świecie
Jaskinie krasowe
sposób na globalne ocieplenie
Lustra i sztuczne wulkany ratunkiem dla Ziemi?
linki
muzea geologiczne
organizacje
wydziały i instytuty
strony prywatne
filmy
Pompeje Dalekiego Wschodu
wiek głupoty
od futra do ... futraod futra do . . . futraJedną z dziedzin życia codziennego, która ekscytuje ludzkość (a przynajmniej jej część) jest moda.
Zastanawiamy się co na siebie założyć: co nam się podoba, co wypada, co pasuje, w czym będziemy się czuli dobrze czy wygodnie. Często dylemat stanowi wybranie odpowiedniej bluzki: kolor, koronku czy jedwab, bawełna czy len? Ale przeciętnie prawie nikt nigdy ne zadaje sobie pytania skąd właściwie wzięła się odzież i jak jest powiązana z naszą ewolucją.
A temat wydaje się być od zawsze naszym być albo nie być. Ubranie bowiem było jednym z czynników umożliwiających migrację naszych przodków z Afryki, rozprzestrzenianie się i przetrwanie na terenach nie zawsze gościnnej Europy czy Azji.

W fatalnym okresie (biorąc pod uwagę, iż w ciągu ostatnich 2,5 mln. lat prócz niewielkich, trwających po kilkanaście tysięcy lat przerw, Ziemia przez prawie cały czas była w fazie epoki lodowcowej) bo zgodnie z wynikami badań dr. Davida Reeda z University of Florida, już w okresie ok. 3 mln. lat temu hominidy utraciły naturalną osłonę ciała przed zimnem, jaką stanowiło futro. Były zatem bezbronne przed przejmującym zimnem.

Człowieka cechuje naturalna ciekawość. Również i nasi praprzodkowie nie byli jej pozbawieni, co było impulsem do odkrywania nowego świata, wędrówek i migracji. Wykorzystując okresy ciepłej i stabilnej pogody, niecałe 2 mln. lat temu rozpoczęli zdobywanie Azji, a następnie Europy.
Natomiast Homo erectus (ok. 800 tys. lat temu) był pierwszym, który odważył się pozostać na terenach dotkniętych "wielkim zimnem", co umożliwiło mu pojawienie się ubrania.
Ian Gilligan, doktorant z Australian National University mówi:
"[...] przynajmniej zimą musieli zarzucać na siebie jakieś skóry [...] Zaczęliśmy się ubierać, bo było nam zimno, a nie dlatego, że - jak do niedawna twierdzono - zaczęliśmy się wstydzić własnej nagości czy chcieliśmy się odróżnić od reszty plemienia.[...]"

Na pierwsze garderoby składały się najprawdopodobniej proste stroje w rodzaju jednowarstwowych czapek i płaszczy, związywanych skórzanymi pasami. Przypuszcza się, iż również dla zabezpieczenia przed zimnem stopy obwiązywano kawałkami skór. Prof. Erik Trinkaus z Washington University uważa, iż tego rodzaju pierwotne buty noszono już pół miliona lat temu.
Do wytwarzana takiej odzieży używano rostych narzędzi - pięściaków i odłupków - którymi czyszczono, cięto i dziurawiono skóry.

A co z gatunkiem Homo sapiens?
Z pewnością używali oni odzieży od ok. 170 tys. lat temu - tak bowiem datuje się powstanie podgatunku wszy odzieżowej, składającej jaja wyłącznie w ludzkich ubraniach. Gilligan tłumaczy, iż
"ta data odpowiada początkowi jednego z ostatnich zlodowaceń. Naszym nagim przodkom zaczęło być wówczas zimno nawet w Afryce."
Znamy również datę, gdy odzież weszła na stałe do codziennego użytku przez człowieka. Stało się to ok 100 tys. lat temu. Wcześniej nagie ciała zdobiono malunkami i różnymi symbolicznymi wzorami o magicznym znaczeniu. Jednak gdy zostały przykryte ubraniem, niezbędnym stało się zastąpienie malowideł innymi widocznymi symbolami. I w tym momencie nasi przodkowie wykazali się pomysłowością, zaczynając używać biżuterię - naszyjnimi z muszli morskich i inne paciorki.
Najstarsze takie eksponaty pochodzą z Izraela i Algierii, a nieco młodsze (75 tys. lat) znaleziono w jaskini Blombos w RPA (stanowisko kultury archeologicznej zwanej Still Bay).
W Blombos r,ócz biżuterii odnaleziono również różnego rodzaju narzędzia, np. kościane szydło do robienia niewielkich dziurek w skórach, przez które przeciągając cieniutkie rzemyki zszywano drobne kawałki skór w kaftany.

Już niedługo ta umiejętniść miała się okazać bardzo rzydatna, nastał bowiem trwający 15 tys. lat okres epoki lodowcowej. Był to również czas wędrówki Homo sapiens i zdobywania wschodniej i południowej Azji, oraz Australii. Przemierzając nowe tereny dotarł ok. 45 tys. lat temu poprzez Syberię do Europy.
Gilligan uważa, iż jednym z warunków umożliwiających zdobywanie Europy było zdobycie nowej wiedzy i umiejętności wyrabiania dopasowanej odzieży wielowarstwowej, która w systemie ubierania "na cebulkę" lepiej chroniła naszych przodków przed mrozem. Używając wynalazku - kościanej igły z oczkiem - precyzyjnie zszywano i wyrabiano skórzaną odzież, ociepkaną podszewką z zajęczego futra.

Niestety, do dziś nie zachowało się żadne obuwie z okresu kolonizacji Europy, jednak o powszechnym jego używaniu świadczą wyniki badań antropologicznych.
Prof. Trinkaus uważa, iż to właśnie stałe noszenie obuwia ze sztywną podeszwą spowodowało nieodwracalne zmiany anatomiczne w ludzkich stopach. Gdy nasi przodkowie bowiem chodzili na boso, dla utrzymania i zrównoważenia ciężaru ciała byli pisiadaczami dużych, grubych palców stóp. Gdy zaczęlu używać butów, inny rozkład ciężaru spowodował, iż duże palce stóp nie musiały już być takie grube, zgodnie więc z zasadą ewolucji cecha ta została wyeliminowana.
Zdaniem prof. Trinkausa do zmian anatomicznych wywołanych noszeniem obuwia doszło ok. 40 tys. lat temu, co pokrywa się z kolejną epoką lodowcową.

Po krótkim ociepleniu, ok. 21 tys. lat temu nadeszła nowa fala mrozów, z zimą panującą całymi miesiącami i towarzyszącą jej temperaturą zazwyczaj poniżej -20oC. Zapewne był to kolejny bodziec w rozwoju branży odzieżowej naszych przodków.
Jak się przypuszcza, właśnie w tym czasie powstały rękawiczki. Odciski niekompletnych dłoni odnajdywane w wielu jaskiniach Europy Gilligan komentuje:
"Często interpretuje się to jako dowód praktykowania okaleczających rytuałów. Mnie jednak zawsze zastanawiało, dlaczego wśród wszystkich palców najczęściej brakuje małego oraz serdecznego - tych, które są najbardziej podatne na odmrożenia."
Ciepłe rękawice były naszym przodkom naprawdę potrzebne.

No dobrze, ale co z estetyką?
Np. odnajdywane w jaskiniach naskalne malunki świadczą o wykształconych u naszych przodków zmyśle i umiejętności zarówno estetycznych, jak i artystycznych. Na etapie sprzed wielu tysięcy lat z całą pewnością iało to również wpływ na kształt odzieży.
Powstanie pierwszych zapnanych "kurtek" z całą pewnością wiązało się z wynalezieniem guzika. O tym, iż nastąpiło to wiele tysięcy lat temu świadczyć może np. oidnaleziony we francuskiej jaskini Montastruc wizerunek człowieka, na którego tułowiu wyraźnie widoczny jest rząd drobnych przedmiotów.
Według Gilligana odnajdywane kościane dyski, brane często za zawieszki noszone na rzemykach, były prototypami dzisiejszych guzików, jak również ogły one stanowić ozdoby naszywane na ubiór.
Niue zapominajmy, że wraz z osłonięciem ciała, malunki i jego ozdabianie siłą rzeczy przenesiono na okrycia.
Już wówczas rodzaj i krój ubrań różnił się w zależności od regionu. Np. znaleziona w syberyjskim Buret kościana statuetka przedstawia postać w eleganckim, przylegającym do ciała kombinezonie, natomiast odnaleziony na terenie dzisiejszej Francji wizerunek przedstawia kobietę w anoraku, bardzo przypominającym współczesne kurtki.

Czyżby to zatem były początki dzisiejszej mody, której rozwój umożliwiły kolejne migracje i mieszanie się styli? Zapewne.Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
kontakt

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
religie
buddyzm
najnowsze
wszystkie
hinduizm
najnowsze
wszystkie
chrześcijaństwo
najnowsze
wszystkie
syberia
najnowsze
wszystkie
Europa
najnowsze
wszystkie
Azja
najnowsze
wszystkie
inne
najnowsze
wszystkie
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 80
Najnowszy Użytkownik: Andrewpaike
udostępnij


725669 Unikalnych wizyt

Powered by: PHP-Fusion v6.01.6 | Theme DX-Dark by: Daemon-X

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu