Prypomnijmy, iż magazyn "Archeology" ogłosił już listę dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych 2010 r. na świecie. Na liście tej znalazły się:
1/ odkrycie w ruinach starożytnej Mylasy grobowca Hekatomnosa - ojca władcy Karii
2/ odkrycie na Krecie setek pięściaków, datowanych na 130 tys. lat, co może oznaczać, że Homo erektus mógł żeglować po morzu
3/ odkrycie we wnętrzu piramidy El Zotz w Gwatemali doskonale zachowanego grobowca władcy majańskiego sprzed ok. 350 - 400 r.n.e.
4/ odkrycie w okolicach Jaen w Peru (Puszcza Amazońska) dwóch kompleksów piramid sprzed 800 r.p.n.e.
5/ odnalezienie wraku brytyjskiego statku HMS "INVESTIGATOR" na dnie Morza Beauforta. (w czasie wypraw badawczych do Arktyki w roku 1853 po utknięciu w lodach porzucony przez załogę)
6/ odkrycie 60% genomu jądrowego neandertalczyka (dowodzi ono, iż 1 - 4% genów współzesnych ludzi spoza Afryki pochodzi od neandertalczyka)
7/ wyniki analiz skremowanych szczątkó 540 dzieci z kartagińskiego cmentarzyska TOPHET (obalają teorię składania tam ofiar z dzieci)
8/ odkrycie w rejonie Afar w Etiopi fragmentów szkieletu mężczyzny z gatunku australopithecus afarensis sprzed 3,6 mln. lat. Odkrycie potwierdziło wyprostowaną postawę hominida i niezwykle wysoki jego wzrost 150 - 165 cm. (Lucy jedynie 107)
9/ odkrycie pozostałości kościoła z 1608 r. w Jamestown (najstarszy kościół protestancki w Nowym Świecie)
10/ badania nad nową metodą datowania radiowęglowego (prowadzone od 20 lat przez Martina Rowe)
W ślad za "Archeology" nasza rodzima "Archeologia żywa" stworzyła własną listę osiągnięć polskiej archeologii, biorąc pod lupę zaróno prace na terenie Polski, jak i sukcesy Polakó na świecie.
Przyjrzyjmy się zatem, jak plasujemy się na tle reszty świata. Oto polski TOP 2010:
1/ ZĘBY NEANDERTALCZYKA
Trzy zęby trzonowe odkryte w jaskini Stajnia, w warstwie archeologcznej datowanej na 100 - 80 tys. lat temu. Ekipa dr Mikołaja Urbanowskiego prócz wspomnianych zębów, odkryła również duże ilości narzędzi kamiennych i rogowych
2/ MUMIE Z EL PINO
odkrycie dotyczy cmentarzyska przedinkaskiego plemienia El Chiribaya. Grupa badaczy pod kierunkiem prof. Józefa Szykulskiego odnalazła w El Pino mumie w całunach grobowych, biżuterię, malowane naczynia, wyroby tekstylne i plecionkarskie sprzed ok. 900 - 1450 r.n.e. Znalezisko liczy ponad 50 doskonale zachowanych grobów i 4 prawie kompletne mumie (fardo)
3/ SKARBY POMORZA
po 65 latach kolekcja kilkuset zabytków kultury społeczności z wszystkich okresów dziejów Pomorza Zachodniego (część przedwojennego Pommersches Landesmuseum w Szczecinie) powróciła do Szczecina
4/ FESTIWAL FILMÓW ARCHEOLOGICZNYCH
I Festiwal Filmów Archeologicznych w Krakowie to szansa na upowszechnienie i promowanie dzidzictwa archeologicznego Polski
5/ PODZIEMIA KRAKOWA
4 tys. m2, ponad 4 m. pod powierzchnią Rynku --> 700 zabytków archeologicznych, 500 elektronicznych odwzorowań zabytkó, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D, 30 stanowisk multimedialnych, 25 ekranów plazmowych, 27 projektów multimedialnych, 98 głośników i 150 audiobooków --> to najnowocześniejsze muzeum archeologiczne w Krakowie, które żywcem przenosi nas w minione wieki i epoki.
6/ SKANSEN "KARPACKA TROJA"
Nowo wybudowan skansen w Trzcinicy został doszczętnie zniszczony przez powódź. Ogromnym wspólnym wysiłkiem całość (2 wioski, ogrodzenie, drogi itd.) została gruntownie odbudowana. Pracownicy skansenu przygotowali m.in. film promocyjny, który zwrócił uwagę jurorów i publiczności na I Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie.
"Karpacka Troja" znajduje się w miejscu jednej z najstarszych w Polsce osad z początkó epoki brązu. W miejscu tym wybudowano grodzisko wczesnośredniowieczne.
7/ ŚREDNIOWIECZE W LĄDZIE
"Misje, kościoły i klasztory" - to hasło towarzyszące VI już edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą. Można było zobaczyć Bitwę o Gród, dawne rzemiosła, jak również wysłuchać wykładów lub zapoznać się z rezultatami wykopalisk. Nieodłącznym elementem był koncert muzyki dawnej, a pieczę nad całością trzymało m.in. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich.
8/ ODKRYCIE KURHANU W HAGAR EL-BEIDA
Zespół dr Marka Chłodnickiego sukcesem zakończył badania wielkiego merioickiego kurhanu w miejscowości Hagar el-Beida w Sudanie. Grobowiec z 2 połowy IV w.n.e. ma 30 m. średnicy i 6 m. wysokości. Do komory grobowej prowadzi pionowy szyb w centralnej częsci grobowca, w którym znajdowało się pięć bogato zdobionych miedzianych naczyń (misy i czerpak). Wśród ornamentów znajdują się kwiaty lotosu, żaby i będące symbolem władzy królewskiej ureusze.
9/ ROMAŃSKA ŚWIĄTYNIA W CZERMNIE
Odkrycie fundamentó romańskiego kościoła w okolicach wsi Czermno na Lubelszczyźnie przez zespół prof. Andrzeja Kokowskiego. Lokalizacja przy urzyciu szkiców terenowych Marcina Piotrowskiego i zdjęć lotniczych, oraz pomocy georadaru potwierdzają zapiski w źródłach Nestora.
10/ SKARB MONET Z RISAN
Zespół prof. Piotra Dyczka odnalazł w Risan w Czarnogórze prawie 5 tysięcy srebrnych i brązowych monet (ponad 15 kg.).Jest to jedno z największych znalezisk antycznych monet na świecie. Odkrycie to jest tym donioślejsze, iż jak ustalono, dzban w którym znajdowały się monety został ukryty nie później, niż przed 229 r.p.n.e. A ponieważ wśród monetn prócz greckich znajdują się również monety bite przez iliryjskiego króla Ballaiosa oznacza to, iż panował on o cały wiek wcześniej, niż sądzono dotychczas.
Tak więc podsumowując, nasza polska archeologia w 2010 r. odnosiła duże sukcesy, nie tylko świadczące historię, ale również zmieniające stan naszej wiedzy o niej.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
kontakt
Logowanie
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.